מה זה פינטק ? הסברים ודוגמאות לענף הפיננסי החדש

מה זה פינטק ? הסברים ודוגמאות לענף הפיננסי החדש

המושג שכובש את כותרות העיתונים ומושקעים בו מאות מיליוני שקלים מדי שנה בפיתוח, רכישות ומיזוגים. מה זה פינטק ? הסברים ודוגמאות לענף הפיננסי החדש. 

מה זה פינטק

מה זה פינטק

מה חדש במערכת הבנקאות הישראלית והעולמית ? 

התמורות המרכזיות במערכת הבנקאות המערכת הפיננסית עוברת בשנים האחרונות שינויים מבניים רבים ומשמעותיים. המדינה מעודדת את קידום המטרות שהפיקוח על הבנקים הגדיר שבחלקן כלולים עידוד טרנספורמציה דיגיטלית של מערכת הבנקאות וקידום התחרות בה. זהו השער הראשון בו נכנס הפינטק לחיינו. בין יתר ההשפעות והחידושים ניתן למנות את אתר עוברים בנק בקליק וכן את "הבנק הדיגיטלי" – בנק שעיקר פעילות לקוחותיו מבוצעת בערוצים דיגיטלים סלולר.  ולרוב אף ללא סניפים פיזיים.  

המושג מורכב מקיצור של שני מושגים – פיננסים והייטק. באנגלית  Fintech  Finance Technology 

עוד באתר  – כמה אפשר להעביר בביט ?  

פינטק וחדשנות בעולם הבנקאות בעולם ובישראל 

המועצה ליציבות פיננסית FSB – Board Stability Financial הגדירה 'פינטק' באופן שכולל כל טכנולוגיה שיישומה בתחום הפיננסי הוא בעל פוטנציאל להשפעה מהותית על השוק הפיננסי, על הגופים הפיננסים ועל השירותים הפיננסים. או בקיצור, שינוי מהותי מהסדר הישן שכלל סניפי בנק ושוק מצומצם ואקסלוסיבי. 

הפינטק בישראל מגמות חדשות 

בישראל נערכים בשנים האחרונות הבנקים וחברות כרטיסי האשראי להתאמת המודלים העסקיים שלהם מול התגברות התחרות. במקביל לכניסה של שחקנים פיננסים חדשים ולהזדמנויות שפתוחות בפניהם לאור החדשנות הטכנולוגית.

בין אם על ידי פיתוח עצמאי, על ידי הטמעה של פתרונות פינטק או על ידי שיתופי פעולה עם חברות פינטק שהוקמו ומחזיקות נכסים דיגיטליים ופלטפורמות מסחריות. 

חברות פינטק בישראל סקירת פעילות Fintech

ישראל היא אחת מהמדינות המובילות בעולם בתחומי הטכנולוגיה והחדשנות בתחום הבנקאות והפיננסים. גם אם ביום יום אנחנו לא תמיד מרגישים כך רק כי קראו לסניף בנק להגיש עוד טופס. 

אולם חברות פינטק שמפתחות את המוצר שלהן בישראל, פונות, על פי רוב, לשווקים גלובליים גדולים ורווחיים יותר, כך שבינתיים אין הלקוח הישראלי נהנה מפוטנציאל החדשנות שטמונה בחברות אלה.

 כיצד משפיע הפינטק על תעשיית הבנקאות והפיננסים בעולם? 

טכנולוגיות ממשיכות להתפתח ולהשתכלל וניתן לראות עוד ועוד גופים פיננסים שבוחנים טכנולוגיות אלה ואף מאמצים אותן. הטכנולוגיות המאפשרות העיקריות הן:

  • ממשק תכנות יישומים Artificial מלאכותית בינה
  • Application Programing Interfaces – API
  • AI – Intelligence ולמידת מכונה  ML – Learning Machine , מחשוב ענן, יומן מבוזר  DLT – Technology Ledger Distributed  ביומטריה ועוד.

צפו בווידאו כנס פינטק 2021 של כלכליסט בשיתוף דיסקונט ו-PAYBOX יתמקד בשינויים שחלו ביחסים בין הצרכן והמוסד הפיננסי ובאתגרים החדשים שנולדים בעקבותיהם, בדרכים החדשות לניהול הכסף ובהשקעות והלוואות בעידן החדש, בשיפור חווית האונליין ובמוצרים החדשים בתחום.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *