ביטול חיובים בכרטיס אשראי החזר חיוב ובדיקת תשלומים

ביטול חיובים בכרטיס אשראי החזר חיוב ובדיקת תשלומים

בטלתם כרטיס אשראי אבל התשלומים ממשיכים לרדת מהחשבון? בנק ישראל לא אהב את המקרה הזה הטיל עיצום כספי על חברת כרטיסי אשראי לישראל בשל חיוב עסקה בכרטיס מבוטל. אלו ההנחיות בנושא ביטול חיובים בכרטיס אשראי החזר חיוב ובדיקת תשלומים. 

ביטול חיובים בכרטיס אשראי החזר חיוב ובדיקת תשלומים

ביטול חיובים בכרטיס אשראי החזר חיוב ובדיקת תשלומים

הכרטיס בוטל ?  ביטול חיובים בכרטיס אשראי מיד עם סיום החוזה 

מבדיקה שביצע הפיקוח על הבנקים בנושא חיוב כרטיס מבוטל עלה, כי חברת כרטיסי אשראי לישראל (להלן: "חברת כאל") כיבדה, במקרים מסוימים, חיובים שהתקבלו בכרטיס אשראי שבוטל. הנחיות לביטול עסקאות בכרטיסי אשראי 2023. איך מבטלים עסקה אם בעל העסק לא מוכן לבטל. 
הבדיקה העלתה, כי כאשר לקוח מבטל את כרטיס האשראי, עסקאות שמתקבלות בכרטיס זה, לאחר מועד הביטול, נחסמות כנדרש. יחד עם זאת, ישנן נסיבות מסוימות בהן כרטיס האשראי המשיך להיות מחויב, חרף ביטולו על ידי הלקוח. לפיכך, הפיקוח דרש מחברת כאל לתקן את הליקוי שנמצא ולמנוע הישנות מקרים מסוג זה.

עוד באתר העברתי בטעות כסף לחשבון אחר בביט תעביט

האם אפשר להוריד תשלומים מכרטיסים שבוטלו על ידי הלקוח או החברה ? 

בנסיבות בהן בוטל הכרטיס, החברה אינה צריכה להניח מיוזמתה מהם רצונותיו של הלקוח בקשר לחיוב כרטיסו המבוטל. ככל שהחברה מעוניינת לתת שירות ללקוח לאחר שהסתיים החוזה בין הצדדים, ראוי כי החברה תחדש את החוזה בצורה פורמלית לאחר שביררה את זהותו של מחזיק הכרטיס וקיבלה את הסכמתו לכך, לרבות לעניין גביית עמלות. חיוב הלקוחות בנסיבות אלה עומד בבחינת הפרת הוראות הפיקוח על הבנקים.

הואיל והפיקוח על הבנקים מצא ליקוי באופן התנהלות החברה כאמור, הוחלט על הטלת עיצום כספי על חברת כאל, בהתאם לסמכות המפקח לפי סעיף 14ח(א)(1) לפקודת הבנקאות, וזאת בסך של 650,000 ש"ח.

יצוין, כי בדיקת הפיקוח על הבנקים במקרה דנן החלה בעקבות איתור ליקוי רוחבי דומה בחברת "מקס איט פיננסיים בע"מ", אשר גם בגינו הוטל בתאריך03.08.2021 עיצום כספי על החברה.

איך פונים לפיקוח על הבנקים ומגישים תלונה על חברת כרטיס אשראי ? 

​השלב הראשון הוא הגשת תלונה לנציב תלונות הציבור בבנק או בחברת כרטיס האשראי. הנך מתבקש לפנות לנציב תלונות הציבור של התאגיד, ולמלא את הפרטים בטופס המקוון.

יש להגיש את הפרטים בצורה נכונה, מדויקת וברורה, כך שנציגי בנק ישראל והפיקוח על הבנקים יוכלו לטפל בתלונה בצורה נכונה. 

להגשת תלונה על חברת אשראי לבנק ישראל 

שלושת חברות האשראי בישראל הן : חברת מקס, חברת ישראכרט (כולל פניית לקוחות אמריקן אקספרס), חברת כ.א.ל (כולל פניית לקוחות דיינרס). 

דרך נוספת לעקוב אחרי חיובים היא באמצעות כניסה לחשבון עובר ושב. החל משנת 2023 אדם או עסק שעברתם לו כסף באמצעות ביט יופיע בפירוט העובר ושב של חשבון הבנק שלכם. כך תוכלו לעקוב אחרי חיובים בכרטיס אשראי ובאפקליציה של bit. ההנחיה תקפה גם לאפליקציית פייבוקס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *