המצב הכלכלי בישראל 2020 המשבר המתחיל

המצב הכלכלי בישראל 2020 המשבר המתחיל

לאחר רבעון של בידוד חלת ועליית מספר המובטלים לכדי מליון דורשי עבודה ניתן לקבוע בצורה ברורה. המצב הכלכלי בישראל 2020 הוא משבר בכל תחומי הכלכלה. ניתוח מעמיק של המשבר הכלכלי בישראל שנת 20020. 

משבר הקורונה התבטא בירידת המדד המשולב לחודש אפריל ב-0.3%

אם משהו היה צריך הוכחה נוספת למשבר כלכלי המתרחש לנגד עיננו ניתן ללמוד מהפרסומים של בנק ישראל. בהקשר הזה נציין 2 נתונים חשובים :  

  1. המדד המשולב למצב המשק לחודש אפריל 2020 ירד ב-0.33%, בהמשך לירידה בחודש מרץ. במהלך מרץ החמיר בחדות משבר הקורונה, והחל מאמצעו של אותו חודש הושבת חלק ניכר מפעילותו של המשק. ירידת המדד חודשיים ברציפות משקפת את הירידה החדה בפעילות המשק
  2. השימוש בחשמל לתעשייה רשם ירידה דו ספרתית לעומת התקופה המקבילה אשתקד 

 

מליון מובטלים מחכים לטלפון חוזרים לעבודה 

זה הכל או לא כלום. או שיש לך עבודה או שאתה בחלת ולאחר מכן עובר שימוע ומצטרף לרשימת המובטלים של מדינת ישראל. המשבר הכלכלי מתבטא קודם כל במספר המובטלים. הרבה מאד עסקים נסגרו במהלך תקופת הבידוד וטרם ההכרזה על גל שני , כבר יש לנו מליון מובטלים. לא כולם ירצו לנטוש את המשרדים והמשרות היוקרתיות וירצו לעבור לעבודות פיזיות או לעבור הסבה מקצועית. אם הממשלה תצליח באמצעות מענקים למעסיקים , במקביל להתאוששות בכלכלה העולמית אם תהיה עזו , לייצר חצי מליון מקומות עבודה בחצי שנה , היא תעשה צעד חשוב לסיום המשבר הכלכלי בישראל

בנק ישראל מכריז התכווצות בפעילות הכלכלית 

לא פעם נטען כלפי בנק ישראל שהוא מנותק ופסיבי למול המציאות הכלכלית. מדבר הדיור ומחירי הדירות בישראל הן עדות שאין סתם בטענה זו. הפעם נראה שבנק ישראל לא רק מנסה לסייע למשק באמצעות מדיניות מוניטרית אלא בעיקר מודה במצב הנוכחי. נכון לעכשיו הריבית בישראל היא על סף האפס אחוז לשנה.

מה עוד בנק ישראל יכול לעשות ?  להוריד את מרווח הביטחון של הבנקים בין ריבית בנק ישראל לריבית פריים. מדובר במתח רווח ענק. ריבית בנק ישראל עומד כעת על 0.1% , ריבית הפריים בישראל היא 1.6% לשנה. משהו גוזר פה קופון רציני . מרבית ההלוואות במשק הן מעל ריבית חשכל . האם יש הצדקה לפער המחירים על הכסף ? 

תארו לכם שבאתר סופר מרקט היו מוכרים לנו ליטר חלב ב 50 שח ? מה היה קורה. 

מותק הכלכלה התכווצה

לפי פרסומי בנק ישראל משבר הקורונה הביא להתכווצות חסרת תקדים בהיקף הפעילות הכלכלית ולזינוק חד במספר דורשי העבודה. חטיבת המחקר של בנק ישראל מעריכה, בהנחה שלא יהיה גל  שני , שלאחר התכווצות משמעותית ב-2020 תהיה צמיחה מהירה בתוצר ב-2021, אך שיעור האבטלה בתום 2021 יהיה גבוה מזה שהיה ערב המשבר. 

אבטלה במשבר הכלכלי 2020 מחקר של בנק ישראל משבר העצמאים 

לפי מחקר של בנק ישראל , הפגיעה בפעילות ענפי המשק בשיא המשבר התמקדה בענפים בהם תעסוקת העצמאים גבוהה יחסית. כתוצאה מכך הפגיעה היתה גבוהה יותר במשקי בית בהם לפחות אחד המפרנסים הוא עצמאי או ששני המפרנסים היו עצמאים .התוצאה ,  במשק בית עם רמת הכנסה נמוכה בו שני מפרנסים ההסתברות להיוותר ללא מועסקים עמדה על 19 אחוזים כאשר המפרנסים הם עצמאים, 15 אחוזים אם אחד המפרנסים הוא עצמאי ו-12 אחוזים אם שני המפרנסים הם שכירים.

איתור כספים בחברות ביטוח + בנקים