מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים?

מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים?

אחרי עשור הציבור הישראלי התעורר לעולם שבו הכסף נשחק בשיעור של כ 5% אינפלציה לשנה. מה עושים עם הכסף?. איפה כדאי לחסוך?. מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים? האם זו התשובה לאינפלציה הסברים אודות אגרת החוב הממשלתית המאפשרת חיסכון נטול סיכון וקבלת הכסף בתום תקופה של עד שנה.

בתחילת חודש אוגוסט הונפקו לציבור 2 סדרות מלווה קצר מועד. התשואה השנתית ברוטו הייתה בהן 

מספר הסדרה 814 הניבה ריבית שנתית ברוטו, לפני מס רווחי הון וניכוי אינפלציה בשיעור 4.82%.  לאור העובדה כי ב-12 החודשים  עומד על 4.1%, על פי הנתונים האלו, הריבית הניכוי מיסים תדביק בקירוב את מדד המחירים לצרכן. 

מה זה מק"מ? האם כדאי להשקיע?. מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים? 

להבדיל ממניות או אגרות חוב כאן מדובר המכשיר חיסכון או השקעה לטווח של עד שנה. מי מנפיק אותו?. ממשלת ישראל.  איך מרוויחים ריבית ולמה פתאום כולם נוהרים למכשיר החיסכון הזה?. מדובר בנייר ערך, לכאורה ללא סיכון, חייב במס רווחי הון. הממשלה מנפיקה אותו במחיר נמוך משער הבסיס שלו שבתום שנה מיום ההנפקה עומד על 100. המכשיר, או הכסף נכון יותר, נסחר בבורסה במחיר משתנה לפי כוחות השוק. לא משנה באיזה מחיר רכשתם אותו, בסוף השנה תקבלו את כספכם בחזרה בשער של 100. 

עוד באתר איך מבטלים עסקה בביט?

קניתי מק"מ בשער של 95 כמה אקבל בסוף שנה, כמה ריבית זה יוצא? 

אזרח נכנס לחשבון בנק באינטרנט ורכש מק"מ לשישה חודשים נרכש במחיר 95 ש"ח. אם יחזיקו במק"מ עד הפדיון, יקבלו המשקיעים 100 ש"ח, כלומר, תשואה של כ-5% לחצי שנה, או 10% לשנה שלמה. על ההפרש בין שער הקניה לשער המכירה הוא ישלם מס רווחי הון בשיעור 15%. 

תשואה נטו – לאחר מס רווחי הון 

תשואה ברוטו – לפני ניכוי מס רווחי הון בשיעור 15% על פיקדון שאינו צמוד

מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים?

מקמ תשואות מחשבון הסברים כמה ריבית מקבלים?

כמה מס משלמים על ריביות ותשואה במק"מ 

המק"מ לא מעניק הצמדה למדד. מה כן?. ריבית על הפער שבין מחרי הקניה לשער המובטח בתום תקופה, שלא תעלה על שנה, והוא תמיד יהיה 100. על הפער הזה המשקיע ישלם מס רווחי הון בשיעור 15%. אולם וזה חשוב לזכור. אם התשואה הריאלית, הריבית הניכוי אינפלציה, תהיה נמוכה מהאינפלציה, לא ישולם מס רווחי הון בשיעור 15%. כאשר מבצעים חישוב תשואה בפועל, חשוב לקחת נתון זה בחשבון לעומת השקעה אלטרנטיבית חסרת סיכון

מחיר קניה  מחיר סופי  ריבית  אחרי מס 
94 100 6% 5.1%
95 100 5% 4.3%
96 100 4% 3.4%
97 100 3% 2.6%
98 100 2% 1.7%
איך קונים מק"מ דרך הבנק שלי?. 

ברוב הבנקים יש צורך לפתוח את אתר האינטרנט או האפליקציה למסחר בניירות ערך. תתכן עמלת רכישה ומכירה שייגבה הבנק עבור השימוש במערכת.

מה הסיכונים ברכישת מק"מ 
  1. במידה וממשלת ישראל תפשוט את הרגל ולא תוכל לשלם את ערך הנייר בתום תקופה  
  2. אם צריך את הכסף לפני תום תקופת פדיון הכסף, ייתכן וערכו ישתנה, יעלה או ירד. בנייר זה אין קנס פדיון מוקדם אולם אם הערך שלנו לא עלה כתוצאה מכוחות השוק, פדיון מוקדם, לא יבטיח את הערך 100 שתקבלו בביטחון בתום תקופה
  3. במידה והאינפלציה תעלה, וזה בהחלט ייתכן, אתם תישארו עם הריבית הגלומה בנייר הערך בעת הרכישה. אולם עדיין לא סיכון מול מניות או אגרות חוב מסחריות. . 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *