בנק ישראל מעלה ריבית מועד ההחלטה 11/04/2022

בנק ישראל מעלה ריבית מועד ההחלטה 11/04/2022 פריים חדש 

החדשות הטובות הן שגם במקרה של העלאת הריביות במשק, עדיין נפעל בעולם של כסף זול. החדשות הפחות טובות מגיעות מכיוונה של האינפלציה שמרימה ראש. תחזית כלכלית – בנק ישראל מעלה ריבית מועד ההחלטה 11/04/2022 פריים חדש. 

בנק ישראל מעלה ריבית

בנק ישראל מעלה ריבית

לא רק בגלל האינפלציה והדולר למה בנק ישראל מעלה ריבית 2022 ? 

בניגוד להחלטות קודמות נראה שהפעם הבנק המרכזי מכין את שוק ההון לקראת התייקרות הריביות במשק. הבנק קובע את שער ריבית בנק ישראל. ממנה נגזר שיעור ריבית פריים 2022 על ידי תוספת מרווח קבוע של 1.5%. בשנה האחרונה לך מהפך בכלכלה העולמית. מסביבה של דפלציה עברנו לסביבת מחירים המתאפיינת בשיעורי אינפלציה דוהרת ומלחמה במזרח אירופה. 

את הרמז הראשון ניתן למצוא, לדעתי, בדבריו המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, בכנס בנושא מגמות חדשות במדיניות הפיסקלית והמוניטרית. לדבריו, האינפלציה בישראל עלתה מעל לטווח היעד של בנק ישראל. הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה נמצאות בתוך היעד. 

עוד באתר – הלוואה לסגירת המינוס איפה כדאי

בעולם, עם ההתאוששות מהמשבר בנקים מרכזיים ברחבי העולם החלו לצמצם את מידת ההרחבה המוניטרית שהנהיגו. המשמעות – הכסף מתייקר. בנק ישראל התחיל למעשה בצמצום מוניטרי כבר במהלך שנת 2021, עם הפסקה מדורגת של תכניות ההרחבה המיוחדות שהופעלו במהלך המשבר. לנוכח ההתפתחויות האחרונות של האינפלציה והעליה בציפיות תהליך הצמצום המוניטרי עשוי להיות מהיר יותר משחשבנו.

לצד התפתחויות אלו, יש לקחת בחשבון את · המשבר באוקראינה שמוסיף מורכבות בקביעת המדיניות המוניטרית. הוא בין הגורמים להתייקרויות במשק. ועלול לעכב את חזרת האינפלציה ליעד מעבר למה שהערכנו טרם פרוץ המשבר.

מתי תעלה הריבית בישראל ? מועדי ההחלטות הקרובות של הוועדה המוניטרית 

הדיון הקרוב והפרסום לציבור מיועד לתאריך מועד החלטה הבא: 11/04/2022. אולם הלכה למעשה, ככל שאני מבין את הנושא, השאלה היא לא אם תעלה הריבית אלא בכמה אחוזים. 

מי מפסיד מעליית ריבית פריים 2022 והאינפלציה הדוהרת ? 

  • אם יש לכם משכנתא במסלולי ההחזר צמודת מדד וריבית פריים תשלמו יותר כסף בכל חודש. 
  • מי שמחזיר הלוואות לכל מטרה צמודות לאינפלציה או לריבית הפריים במשק. 
  • השכירים וגם העצמאים במשק ששכרם אינו צמוד למדדים השונים. הסחורות יתייקרו, שוק הדיור ירשום עליה נוספת במחירים.