שקל דיגיטלי הכירו את המטבע החדש של ישראל

שקל דיגיטלי הכירו את המטבע החדש של ישראל ביוזמת הבנק המרכזי 

מופתעים ? גם אנחנו. מערכות הבנקאות נחשבת שמרנית אולם בימים אלו שוקד הבנק המרכזי של ישראל על פיתוח הנפקה אפשרית של שקל דיגיטלי. הסברים על המטבע החדש של ישראל. כל המידע המעודכן אודות שקל דיגיטלי (CBDC) | בנק ישראל – הבנק המרכזי של מדינת ישראל. 

שקל דיגיטלי שקד הסברים על המטבע החדש

שקל דיגיטלי שקד הסברים על המטבע החדש

תחליף למזומן ישראל נערכת להנפקת שקל דיגיטלי

אז למה צריך מטבע חדש לישראל ? הבנק המרכזי רוצה ליישר קו עם השינויים בכלכלה העולמית. היעדר חלופה למטבע וירטואלי, יביא בהכרח לשחיקה בערך המטבעות המדינתיים הרשמיים. מה עושים ? מייצרים לו תאום חוקי ומפוקח על ידי הבנק המרכזי. המסחר במטבע, התשלומים באמצעותו וייתכן שגם גבולות הגזרה של שערי המטבע, כמו גם הביטים של מלחמה בהון השחור. 

עוד באתר  – בנק דיגיטלי איך פותחים חשבון

הבנקים בלחץ ? השקל הווירטואלי יכרסם את הרווחים ?

כעת עם פרסום תכניות בנק ישראל, לבנקים בישראל ישנה בהחלט סיבה אמתית לדאגה. אם את איבוד חברות כרטיסי האשראי הם הצליחו להכהות באמצעות אפליקציות תשלומים, כאן הם יידרשו למידה רבה יותר של יצירתיות. כל זה קורה כאשר ברקע יחל לפעול בקרוב הבנק הדיגיטלי. 

המטבע החדש אמור להחליף את התלות של הציבור בבנקים. בדומה למטבעות וירטואליים . למה זה יגרום ?  הירידה בהיקף פיקדונות הציבור מביאה לגידול בהוצאות הריבית של הבנקים. מעכשיו הם יצטרכו להעניק ריבית אטרקטיבית יותר. לציבור תהיה אופציה שקלית.  המהלך לשחיקה ברווח הנקי במערכת הבנקאות :

  1. צעדי שימור פיקדונות באמצעות העלאת הריבית המשולמת עליהם
  2. גיוס אג"ח בשוק ההון, קבלת הלוואות מבנק ישראל, או תמהיל של צעדים אלו.
  3. הניתוח במסמך מראה שתחת הנחות מקובלות לגבי היקף התחלופה בין פיקדונות הציבור לבין שק"ד,
  4. הנפקת שק"ד תפגע ברווחיות הבנקים , אולם לא צפויה להביא לשחיקה משמעותית בתוצאות העסקיות של מערכת הבנקאות או ביציבות הבנקים בישראל. 

ההבדלים בין שקל וירטואלי למטבעות אחרים 

בניגוד למטבעות מבוזרים, המטבע הישראלי יונפק על ידי בנק ישראל, יתנהל משרתים של הבנק המרכזי ויהיה מפוקח על ידו. בניגוד לביטקוין שיש צורך לכרות אותו מבלוקצ'יין קלאסי ולא נמצא תחת פיקוח של רשות סוברנית. יתרון נוסף לשק"ד – יצירת אלטרנטיבה נוספת יעילה, מתקדמת ובטוחה לאמצעי התשלום הקיימים והחדשים בעידן הדיגיטלי.

גורם נוסף שעשוי להביא להחלטה על הנפקה של שקל דיגיטלי הינו חדירה של מטבע יציב כאמצעי תשלום שיהיה בשימוש נרחב בישראל. יש להבחין בין שני תרחישים עיקריים אפשריים. מטבע יציב מוצמד לשקל, ומטבע יציב מוצמד למטבע חוץ.

מתי אמורה להתרחש הנפקת השקל הווירטואלי דיגיטלי 

כי בדומה לבנקים מרכזיים רבים אחרים, בנק ישראל טרם החליט האם בכוונתו להנפיק מטבע דיגיטלי.

חדשות כלכליות בנושאי מדיניות מוניטרית בישראל באתר הבנקאות הישראלי. בכל יום כתבות חדשות ומעניינות ומידע בנושאי בנקאות, פיננסים, פיקדונות, איפה כדאי לחסוך כניסה לחשבון הבנק בירור יתרה בכרטסי אשראי נטען.