תחזית כלכלית לשנת 2022: מתי תעלה הריבית? מה תהיה האינפלציה?

תחזית כלכלית לשנת 2022: מתי תעלה הריבית? מה תהיה האינפלציה?

לקראת הרבעון האחרון של שנת 2021 מגיש בנק ישראל, באמצעות חטיבת המחקר והחזאים הפיננסים, את תחזית כלכלית לשנת 2022: מתי תעלה הריבית? מה תהיה האינפלציה?. חדשות כלכליות בגובה העיניים באתר הבנקאות הישראלי. 

תחזית כלכלית לשנת 2022

תחזית כלכלית לשנת 2022

עיקר התחזית לגבי המדדים המובילים בכלכלה הישראלית

בנק ישראל צופה המשך עליה בסביבת האינפלציה. זאת אומרת שמדד המחירים לצרכן יעלה מדי חודש. התוצאה- עלייה בתשלומים צמודי מדד, התייקרות החזר המשכנתאות. 

המסקנות המובילות לתחזית היא בעיקר הפעילות ברבעון השני שהייתה גבוהה מהצפוי.

נקודה חשובה- מתרחב הפער בין השוק לחזאים ולבנקים ביחס לציפיות האינפלציה. על פי תחזית חטיבת המחקר, הריבית בעוד שנה תעלה וצפויה לנוע סביב 0.25%. פי שתיים וחצי מאשר היום. מה זה אומר- ריבית פריים של 1.85%! 

עוד באתר – איזה הטבות יש למועדון הלקוחות של בנק הפועלים? 

על כך יש להוסיף כי על פי תחזית צוות מקרו ותחזיות באגף הכלכלנית הראשית, ההתאוששות בשנת 2022 צפויה להיות המשך ישיר של השנה הקודמת. היא תתאפיין בשיעורי צמיחה גבוהים מה שאולי מרמז על שאיפה לייקר את הריבית במשק. מצד שני, כלכלה ישראלית חזקה פירושה פיחות נוסף של הדולר היחס לשקל. 

האם הנפט צפוי להתייקר בשנה הקרובה? 

מחירי הנפט והסחורות ממשיכים להתאפיין ברמה גבוהה ובשבוע האחרון הם חזרו לעלות בחדות. מגמה זו צפויה להתחזק ומחרי הנפט צפויים להתייקר בשל בעיות בשרשראות האספקה בעולם. 

למה האינפלציה במשק אמורה לגדול? מה זה עושה לכיס שלנו ולפיקדונות בבנקים?  

נתון מפתיע הוא שהאינפלציה לאורך החודשים יוני-אוגוסט הייתה גבוהה בכ-0.4% מההערכה הראשונית של בנק ישראל. אם כי בתחומי היעד. מהערכה הקודמת של החזאים הכלכליים, הציפיות לאינפלציה לשנה משוק ההון עלו
לרמה של 2.7%. 

נתון זה מושפע גם מהתוצר המקומי.  ברבעון השני צמח התוצר ב-16.6% ( עלייה מטאורית) במונחים שנתיים, לעומת הערכות קודמות שדברו על תריסר אחוז בלבד. 

האם צפויה המשך ירידה באבטלה?  תחזית כלכלית לשנת 2022 

 שיעור התעסוקה המותאם עלה באוגוסט ל-8.58 .שיעור זה עקבי עם התחזית אשר כוללת עלייה לרמה של 59% עבור הרבעון הרביעי של שנת 2021 ומגמה דומה צפויה להימשך בשנת 2022. האם זה אומר שלכולם תהיה עבודה והמדינה תשלם פחות דמי אבטלה. זו הכוונה. מה יקרה? תחזיות לחוד ומציאות לחוד. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *