העלאת ריבית בנק ישראל 2018 מתי תעלה הריבית

העלאת ריבית בנק ישראל 2018 מתי תעלה הריבית

העלאת ריבית בנק ישראל 2018 נמצאת על הפרק מזה כשנתיים. כעת נוצר הרושם שבנק ישראל והמשק הישראלי כבר בנויים להעלאת הריבית ולתחילת היציאה מעידן ההלוואות בהחזר נמוך ומשכנתאות משתלמות. מתי צפויה העלאת הריבית וכיצד היא תשפיע על המשק

העלאת ריבית בנק ישראל 2018 מתי תעלה הריבית

העלאת ריבית בנק ישראל 2018 מתי תעלה הריבית

כתבה בנושא העלאת ריבית בנק ישראל 2018 באתר הבנקאות הישראלי

אי אפשר באמת לדעת מתי בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במשק. אך לנוכח ציפיות האינפלציה והתעוררות הפעילות הכלכלית במשק הישראלי , הנחשב יציב יחסית לכלכלות מסביבו והכלכלות באירופה , אנו בהחלט יכולים להניח שבנק ישראל יעלה את הריבית בחצי השנה הקרובה.

העלאת ריבית אחרי עשור? מה זה יעשה לכיס שלנו

כעת נבחן את העלאת ריבית בנק ישראל על מגזר המשכנתאות ומחירי הדיור , מגזרים חשובים במשק הישראלי . בעיקר אלו הנוגעים באופן ישיר לכיסוי של הצרכן הפיננסי ועל חוב משקי הבית בישראל.

1. השפעת הריבית על החזר משכנתא בריבית פריים

מי שנטל הלוואה בריבית פריים יושפע באופן מידי מהעלאת הריבית. החזרי משכנתא שכבר שולמו לא יושפעו אך ההחזרים ויתרת הקרן יתייקרו . בכמה תתייקר המשכנתא שלכם לאור העלאת הריבית ?

מי שנטל משכנתא בריבית פריים ביתרה נוכחית של 300,000 ₪ יצטרך להוסיף כ 150 שח לחודש להחזר החודשי של המשכנתא . בהנחה שהריבית תעלה ב 1% לאורך שנה . מדובר ב כ 10% תוספת החזר חודשי במסלול ריבית פריים.

במקרה שהעלאת הריבית תגרום גם לעליית האינפלציה אז באופן אוטומטי גם משכנתאות צמודות מדד צפויות להתייקר באופן שיעור המדד.

בקיצור העלאת ריבית בנק ישראל , שתגרום להתייקרות ריבית פריים היא בגדר התייקרות יוקר המחיה למי שמחזיק משכנתא במסלול פריים וממילא מדובר על מרבית מחזירי המשכנתאות.

לצד זאת צפויות להתייקר גם הלוואות חוץ בנקאיות או הלוואות מקרן השתלמות

2. השפעת העלאת ריבית בנק ישראל על מחירי הדיור בישראל

הבנקים למשכנתאות בישראל מתמחרות את ההלוואות לפי ריבית פריים ואגב כך מתמחרות את הסיכון בהענקת הלוואות לדיור .
אין ספק שמי שיפגע מכך יותר מכל הם זוכי מחיר למשתכן שטרם קבלו אישור עקרוני למשכנתא וטרם נטלו חלק ראשון של הלוואה , פעולה המקבעת את שערי הריבית.
שער ריבית בנק ישראל היום מיצג את מחיר הכסף . ככל שהכסף יהיה יותר יקר כך יהיה יותר קשה להשיג אותו ולכן יהיה פחות כסף זול לרכוש בתים.
עליית ריבית בנק ישראל צפויה להוזיל , בטווח הזמן הבינוני , את מחירי הדיור בישראל , הן של בתים יד שנייה , דירות להשקעה ודירות חדשות מקבלנים שכעת יצטרכו לעבוד קשה יותר על מנת למכור דירות להשקעה .

איפה כדאי לחסוך כסף מדריך לחיסכון 2018