קניה בטוחה באינטרנט

קניה בטוחה באינטרנט

טיפים כיצד לבצע קניות בטוחות ותשלומים בצורה בטוחה באינטרנט באמצעות כרטיס אשראי או חשבון paypal באתרי אינטרנט , קניה בטוחה ישראכרט , קניה בטוחה לאומי קארד ולהמשיך להיות חלק ממהפכת הקניות באינטרנט מבלי להיחשף לניסיונות פישינג . מדריך קניה בטוחה בטוחה באינטרנט שפרסם בנק ישראל מפורסם כעת באתר bankim  אתר הבנקאות של ישראל 

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

כיצד ניתן לבצע קניה בטוחה באינטרנט

טיפ מספר 1 לקניות בטוחות באינטרנט 

אין למסור בשום מקרה אמצעי זיהוי ופרטים אישיים אחרים, גם אם הנימוקים נראים משכנעים (כגון: הצורך לעדכן פרטי הלקוח במערכת לשיפור השירות, שדרוג אמצעי אבטחה לטובת הלקוח, וכד'). הבנק או חברות כמו PayPal לעולם לא יבקשו באמצעות הדוא"ל שהלקוח יזין פרטים אלו. בקשה לעדכון פרטים נעשית רק לאחר תהליך זיהוי לקוח, לדוגמא, באמצעות אתר הבנק או החברה.

טיפ מספר 2 לקניות בטוחות באינטרנט 

יש לוודא שכתובת השולח מוכרת ללקוח (לדוגמא, חברה שהלקוח מנוי בה) ולבדוק שהכתובת מדויקת (לדוגמא, שכתובת PayPal כתובה נכון ולא עם שגיאה אפילו מינורית כדוגמת תוספת או החלפת אות).

טיפ מספר 3 לקניות בטוחות באינטרנט 

יש לבדוק את תוכן ההודעה, האם הוא כללי (לדוגמא, נוסח "לקוח יקר" ללא פרטי הלקוח אמור להעלות חשד) והאם הוא בשפה עברית כאשר מדובר בבנק בישראל או בחברה מקומית, האם הנוסח תיקני והולם וללא שגיאות ניסוח ו/או שגיאות כתיב. דוא"ל בשפה עילגת או בשפה שונה מזו שבה החברה או השירות נוהג להתכתב עם הלקוח, ייחשב כחשוד.

טיפ מספר 4 לקניות בטוחות באינטרנט 

יש לבדוק ככל שניתן את כתובת הקישור, לוודא שהיא מוכרת ללקוח וכתובה נכון. בקישור שהתקבל במייל ניתן לבדוק גם ע"י עמידה עם העכבר על הקישור וצפייה בכתובת היעד.

טיפ מספר 5 לקניות בטוחות באינטרנט 

יש לשים לב גם להודעות SMS או WhatsApp שמתקבלות במכשיר הטלפון הנייד עם קישור לאתרים וכמובן להודעות דוא"ל, SMS או WhatsApp חשודות שמתקבלות לכאורה מבנק או מחברת כרטיסי אשראי.

חשוב לשעת על קניות בטוחות באינטרנט 

 

התפתחות הבנקאות הדיגיטלית, כמו התפתחויות דיגיטליות בשלל תחומי החיים, טומנת בחובה ערך רב לציבור ולכן הפיקוח על הבנקים מעודד את לקוחות הבנקים להגביר את השימוש בערוצים הישירים. כידוע, המהפכה הדיגיטלית מייצרת גם סיכונים לפרטיות ולאבטחת המידע. לכן בצד ההשקעה המתמשכת של התאגידים הבנקאיים בניהול הסיכונים הכרוכים בשימוש בבנקאות הדיגיטלית, על ציבור הלקוחות להגביר את הערנות כלפי הודעות דוא"ל, מסרים או מסרונים ולהשהות את תגובתו עד שבדק את מהימנותם. אם ללקוח יש ספק, הרי שאין ספק ומוטב לא להיענות להודעה או ללחוץ על הקישור לפני בדיקה מול הבנק או החברה הרלוונטיים.